Mehtap Akgül MELEĞİMİN KANADINDAN İLETİŞİM KÖPRÜSÜ
Yazı Detayı
23 Şubat 2022 - Çarşamba 12:43 Bu yazı 55 kez okundu
 
MELEĞİMİN KANADINDAN İLETİŞİM KÖPRÜSÜ
Mehtap Akgül
mehtap.akgul@tarimorman.gov.tr
 
 

Kıymetli okurlarım, sizce iletişim köprüsü nedir? 
Otizmli çocuğun yaşamında önemli rol oynayan kişilerin işlevsel kurduğu ortak dile “İletişim köprüsü “ diyoruz. Bu köprüyü ne kadar sağlam kurar inşaa edersek, Otizmin içindeki başlangıç noktasını o kadar ileriye taşımış oluruz.

Kısaca, Otizmli çocuğumuzun hayatında ebeveyn, destek personel, eğitimci, terapist ve yakın çevrenin ile aynı yaklaşım tarzını belirleyerek çocuğun hayata oryantasyonun hızını ve kalitesini arttırıyor.

- “Bireyin yaşının kaç olduğu değil, hayata tutunma temasının olduğu anın önemi var. Çünkü hayatın anlamını öğreterek geçirdiğimiz zaman otizmde dahi aşamayacağımız engel yok ki”…

Biraz da otizmi duygusal boyuttan bilimsel boyuta taşımak istiyorum.

Yine çok kıymetli hocamız Prof. Dr. Yankı Yazgan, “Otizmi kabul etmek teslimiyet değildir.” diyerek ebeveynlere mesaj vermiştir.

Ayrıca otizmin tanısını koymak değil anlatmak zordur.  Anlatmak için daha fazla anlamaya ihtiyacımız var. “Anlamak ve anlatmak iletişimdir.” diyerek şeklinde Prof. Dr. Yankı Yazgan hoca otizmi açıkça ifade etmiştir aslında.

 

Bilimsel değer ışığında ise , Otizmde ebeveynlere düşen önemli yaptırımlar vardır…

Örneğin; otizmli çocuk annesi multi disipliner yaklaşımları, çocuğuna sunmalıdır. Bu bilimsel yaklaşımların uygulamaları otizmli çocuk için;

-          Erken tanı- erken yoğun özeleğitim

-          Metabolik uzman kontrolünde doğru beslenme

-          Spor / Oyun terapi /Ergoterapi

-          Akran iletişimi / Sosyal yaşamakatılımdır.

 Otizmde iyi bir başlangıç ve çözüm yolları uzakta değil, iç motivasyonunuzu güçlü tutarak kendimizde bulabiliriz. Yeter ki inanalım ve çabalayalım.

Otizm, konuşmada, davranışlarda ve senkronize olmayan beceri tablosunda farklılıklar içeren iletişim küskünlüğü olduğunu vurgulayarak sözlerimi sonlandırıyorum.
SELAM OLSUN..

 
Etiketler: MELEĞİMİN, KANADINDAN, İLETİŞİM, KÖPRÜSÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı