Balıkesir Tabip Odası Ortak basın açıklaması
Haber
10 Ekim 2023 - Salı 14:46 Bu haber 3769 kez okundu
 
Balıkesir Tabip Odası Ortak basın açıklaması
“Ödürüldük, vurulduk, bıçaklandık , darp edildik…Çalışanının can güvenliğinden de sorumlu olan Sağlık Bakanlığı hiç bir şey yapmadı, yapmıyor. Sağlık Bakanı sosyal medyadan sadece geçmiş olsun diyor ve kınamakla yetiniyor.
SAĞLIK Haberi
Balıkesir Tabip Odası Ortak basın açıklaması

Hastanelerde silahlar patlıyor, çatışmalar yaşanıyor. Çoğunda doğrudan sağlık çalışanı  hedefleniyor. Ya da kurşun yağmurunun arasında kalıyor. Ersin Arslan dan Ekrem Karakaya’nın  Sağlık Bakanlığı’nın  hastanelerinde katledilmesi arasında hiç bir değişmedi. Değişsin ve  etkin, caydırıcı , gerçek önlem alınsın, en ağır cezai yaptırımlar olsun diye bir kez daha iş bırakıyoruz.  
Son haftalarda yine pek çok şiddet olayı yaşandı. Parmakları, burnu kırılan, saçları yolunan, hamile haliyle tekmelenen meslektaşlarımız oldu. Acil servis hekimlerine toplu saldırı, hastane girişlerinde silahlı çatışmalar yaşandı. En son Kocaelinde 3 aile hekimi ve Şanlıurfa da bir hemşire arkadaşımızın canına kast edildi. Sağlık’ta Dönüşüm ile Hekimler, sağlık emekçileri “hayat kurtaran” dan “şiddet kurbanı”na dönüştürüldü.
Sağlık hizmetlerinde yaşanan bu kadar zorluk, aksama, gecikme ve yetersizliğin nedeni poliklinikteki veya acil servisteki o doktor, ameliyathanedeki o hemşire, aile sağlığı merkezindeki o ebe, laboratuvardaki o laborant, röntgendeki o teknisyen değildir. Sağlık Bakanı ve sağlık bakanlığının bizzat kendisidir. Gerçek sorumlu ve muhataplar onlardır. Ama şiddetini yaşayanlar bizleriz. Bizim artık bu şiddete tahammülümüz yok.

Sağlık’ta can güvenliği tehdidi ve  tehlikesi ne renk olursa olsun hiç bir reform, hiç bir kod ile çözülmüyor.
İdari, siyasi yetkili ve sorumlular şiddeti ciddiyet ve kararlılıkla ele alıp çözmek niyetinde değiller. Etkin ve gerçek yaptırımlar yerine sözde kalan önlemler yeterli olmuyor.
Sağlık Bakanlığı, bu konuda açık ve net tutumunu belirlemeli ve ödün vermeden uygulamalıdır. “Şiddet ve sağlık” kelimelerinin yan yana olmasının insanlık dışı olduğunu kabul etmeli, çalışanlarının can güvenliğini sağlama görevini yapmalıdır. Acilen gerekli  en ağır ceza kanunu değişikliklerini sağlamalı , etkin önlemler almalı, topluma da caydırıcı uyarılarını vermelidir.
Balıkesir Aile Hekimleri Derneği
Balıkesir Aile Sağlığı Çalışanları Derneği
Birlik ve Dayanışma Sendikası
Balıkesir Tabip Odası

Kaynak: (KH) - Karakaşlar Haber Editör: Mustafa Karakaşlar
Etiketler: Balıkesir, Tabip, Odası, Ortak, basın, açıklaması,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Balıkesir Tabip Odası Ortak basın açıklaması
Balıkesir Tabip Odası Ortak basın açıklaması
Yorumlar
Haber Yazılımı