Mehtap Akgül BİLİNÇLİ FARKINDALIK
Yazı Detayı
25 Haziran 2021 - Cuma 22:09 Bu yazı 32 kez okundu
 
BİLİNÇLİ FARKINDALIK
Mehtap Akgül
mehtap.akgul@tarimorman.gov.tr
 
 

Bu hafta sizlere sunmak istediğim konum “Otizmde Zekanın Etkisi”.

Algı; Bir duyu organımızda tepki uyandıran enerjidir. Duyuların organizasyonu, koordinasyonudur.

Zeka; Düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tümüdür.

Otizm spektrum tanısı; çocuğun düzeyi, zihinsel süreçleri ve zeka düzeyleri ile beraberinde gelişen davranışların göstergesidir.

Normal ve üstün zekalı otizmli bireyler olduğu gibi, zihinsel geriliğin (zeka) eşlik ettiği otizmli bireyler de vardır. Ancak otizmli olup ta zeka geriliği olacak anlamında değildir. Otizm aslında bir iletişim küskünlüğüdür. Ben bu küskünlüğün sebebini “Otizm Hırsızı” olarak adlandırdım. Bu hırsız, özel çocuğun iletişim dünyasında bir sürü süreçleme yeteneklerini çalarak çocuğumuzu bizden uzaklaştırmaktadır.

“OTİZM”in son zamanlarda iyi bir durum olarak görüldüğünü düşünüyorum. Elbette farklı yeteneklere sahip bireyler olarak karşımıza çıkar otizmli çocuklarımız. Oysaki ebeveynler için, yakın çevre ve öğretmenlerce durum öyle değildir. Otizmin kendi içinde farklı isim ve belirti gösteren basamakları vardır. Bu farklılık durumuna eklenen her gelişimsel eksiklik, OTİZM basamaklarında seyri değiştiren unsur olur.

Otizmli çocukların üstün zekalı veya zekalı geriliği olan kişiler olduğu algısı yanlıştır. İstatistiklerde yaptığım araştırmalarda, okuduğum yayınlarda, otizmli bireylerin çoğu matematik dehası olabilirken bir çoğu da resim ve müzik alanlarında başarılıdır. Bu belirgin özellik zeka geriliği içermez. Üstün zekalı otizmli çocuklar ise bir konuda veya bir çok konuda kendi kendine öğrendiği yetiler içeren bir süreçleme mekanizmasıyla, güçlü bir zeka yapısını sergiler. Zeka geriliğinde ise her bireyde gözükebilecek niteliklere sahip bir durum olarak otizme de eklenirse, bu tablo daha da zorluklar içererek karşımıza çıkar. Bu gibi özelliklerin, belirtilerin testlerle anlaşılması mümkündür. İlgili terapist doğru yönlendirmeyle otizmli çocuğu yeteneğine yönlendirebilir. Zeka geriliği durumda ise terapist gelişimsel basamakları hedef hedef sıralayarak akranlarına uyumlu gidebilmesi için çocuğu yönlendirir. Her zaman dediğim gibi, yaşanan her güç durumu ekip olabilecek (terapist, eğitmen, aile) yakın çevrenin işbirliği ile aşmak mümkündür. Böylece otizm hırsızı çocuğumuzu çok uzak

mesafelere taşıma şansı bulamaz. Bir bakmışız ki, belki pişman olup, gayretimize yenik düşüp çocuğumuzu bize teslim etmiş…

Yeter ki umudu, imanlı kalbi, temiz niyeti ve azmi olsun insanın.

* Zeka insana sunulmuş en özel hediyedir.

Kötülerin zekası kurnazlık iken, iyilerin zekası; Vicdan ve Merhamettir… -

 
Etiketler: BİLİNÇLİ, FARKINDALIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı