Mehtap Akgül ETKİLİ AKRAN İLETİŞİMİ
Yazı Detayı
18 Ocak 2022 - Salı 21:31 Bu yazı 22 kez okundu
 
ETKİLİ AKRAN İLETİŞİMİ
Mehtap Akgül
mehtap.akgul@tarimorman.gov.tr
 
 

Kıymetli okurlarım , dünyamızda her 54 çocuktan biri Otizm spektrumlu bireyler için genellikle herkese yabancı ve garip gelen duygu ve davranış girdaplarında olabiliyorlar. Duygularını anlamak, özel çocuğun öğrenmesi için ve his dünyası açısından çok önemlidir. Anlaşılamayan özel Çocukların kendilerini üzgün hissetmesi ve davranış problemi oluşturmaları çok normaldir. Onların sakin olmalarını sağlayacak stratejiler olduğunu anlamamız ve öğrenmemiz gerekir. Ayrıca, onlara empati kavramını öğretmeye çalışmamız önem arz etmektedir. Biz ebeveynlerin de ilgili profesyonellerden yardım alması en doğrusu olacaktır.

Yazar ve psikiyatrist John Gottman; “Duygusal zeka, bir sonraki hayatındaki başarısının belirleyicisidir. Duygusal zekası gelişmiş bir çocuk yetiştirmek çok önemlidir”diyor.

Ebeveynlerin, çocuklarının diğer çocuklarla birlikte oynamasından çekinmeleri Otizm spektrumlu bireyler için büyük bir kayıptır. Beraber oyun oynayan özel ve olağan gelişimli çocukların zamanları sosyal beceriler, duygusal farkındalık ve öğrenmeyi arttırabilen aktivitelerdir. Oysa bazı tutum yanlışlıklarına maruz kalan özel çocuklar akran iletişimlerinden mahrum kalmalarına neden olmaktadırlar. Genelde, gelişim geriliği olmayan çocukların ailelerin takındığı olumsuz tavırlar nedeni ile az sayıdaki fırsattan dahi özel çocuk aileleri zaman zaman çekinceli korkuları sebepleriyle sosyallikten uzak durabilir.

Bazı ebeveynler “Ali arkadaş olmak istemiyor, onun zaten bir kardeşi var” gibi bahaneler öne sürerler. Oysa, gerçekte RİSK ALMAYA KORKMAKTADIR.Sosyal becerileri öğrenmek için en iyi yol gerçek uygulamalardan geçer. Bethesda, Morylan’deki Gelişim ve Öğrenme Bozuklukları Disiplinlerarası Konseyi;

“Küçük çocuklarla etkileşimi sağlamak ve onları yönlendirmek için en iyi oyun terapi yöntemi Floortime’dır” demektedir.

Selam olsun.

 
Etiketler: ETKİLİ, AKRAN, İLETİŞİMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı