Milletvekili Ali Taylan Öztaylan'ın Faaliyetleri
Haber
01 Mayıs 2024 - Çarşamba 22:08 Bu haber 4110 kez okundu
 
Milletvekili Ali Taylan Öztaylan'ın Faaliyetleri
Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’nın kabulleriyle Gönen Ticaret Borsası Başkanımız İsmail Mutlu, OSB Başkanı İbrahim Mutlu, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürümüz Erkan Alkan ve ilgili Bakanlık bürokratlarının katılımlarıyla Gönen İlçemizde çalışmalarına devam edilen Jeotermal Kaynaklı Sera Organize Tarım Bölgesi’nin önümüzdeki dönemde yatırım detayları kapsamında verimli bir toplantı icra ettik.
BALIKESİR SİYASET Haberi
Milletvekili Ali Taylan Öztaylan'ın Faaliyetleri

Toplantı kapsamında projenin yatırım programına alınabilmesi için alt detayların ve yapılması gereken hususlar değerlendirildi.

Gönen ilçemizde dünyanın en büyük Jeotermal Kaynaklı Sera Organize Tarım Bölgesi geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde tüzel kişilik vasfıyla bölgemize kazandırılmıştı.

Toplam büyüklüğü 8.000 da olan OTB’nin 4.409 da alanında örtüaltı bitkisel üretim yapan modern teknolojik seralar, 525 da alanında ihtisas konusuna uygun sanayi tesisleri, 126 da alanında sera alanı ve geri kalan alanında da sanayi parseli olarak hizmet etmesi planlanmaktadır.

Endüstriyel seralarda topraksız tarım yapılması ve yıllık 250 bin ton domates üretimi hedeflenmekte olan OTB’de yılın 12 ayında üretim yapılması, üretilecek ürünlerin işlenerek katma değerli hale getirilmesi ve bu hali ile ülkemizin en önemli üretim üslerinden biri olması beklenmektedir.

Isıtma için Jeotermal, RES, GES ve Biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan topraksız, tam otomasyonlu, modern teknolojik seraların bulunduğu ve üretilen ürünlerin işleneceği paketleneceği-depolanacağı sanayi tesisleri, Seracılık Eğitim Merkezi, Ar-Ge Merkezinin yer aldığı sıfır atık ilkesiyle faaliyet gösterecek olan Balıkesir Gönen OTB ülkemizin yatırım, istihdam ve üretim hedefleri doğrultusunda büyük bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Kaynak: (KH) - Karakaşlar Haber Editör: Mustafa Karakaşlar
Etiketler: Milletvekili, Ali, Taylan, Öztaylan'ın, Faaliyetleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı