'BAKANLAR SEYIRCI, ÜRETICI VE TÜKETICI MAĞDUR'
Haber
31 Ocak 2023 - Salı 12:20 Bu haber 3846 kez okundu
 
'BAKANLAR SEYIRCI, ÜRETICI VE TÜKETICI MAĞDUR'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, süt fiyatlarının arz-talep dengesi ile olması gereken seviyeye gelmesine rağmen uluslararası şirketlerin baskısı nedeniyle süt üreticisinin mağdur edildiğini, AK Parti iktidarının bakanlarının ise bu mağduriyete seyirci kaldığını söyledi. Ahmet Akın, “Yani üretici değil aracılar ve şirketler kazansın baskısı ile ortada bir Fransız oyunu çevriliyor. AK Parti iktidarı da bu oyuna seyirci kalıyor. Tarım bakanı seyirci kalıyor. Maliye bakanı seyirci kalıyor. Üretici ve tüketicinin hakkını kim koruyacak? Ne yazık ki süt oyunlarındaki son perde üreticiyi de tüketiciyi de mağdur ediyor” dedi.
ÜLKE GÜNDEMİ Haberi
'BAKANLAR SEYIRCI, ÜRETICI VE TÜKETICI MAĞDUR'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulusal Süt Konseyi’nin “Çiğ Süt Tavsiye Fiyatını” gündemine almadan toplanmasını eleştirdi. Ahmet Akın, Balıkesir başta olmak üzere bir çok ilde zarar eden süt üreticisinin mağduriyetini gidermek için süt birlikleri ve üretici örgütlerinin, 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle soğutulmuş çiğ süt fiyatını 12 lira olarak belirlediğini hatırlattı.  12 liranın içinde 50 kuruş destekleme prim desteği bulunduğunu, soğutma bedeli ve diğer maliyetler de bunun içinde yer aldığı vurgulayan Ahmet Akın Soğutma bedeli ve primle birlikte soğutulmuş çiğ süt fiyatı 12 lira olarak belirlenirken, Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen 8 lira 50 kuruşun süt konseyinin tavsiye fiyatının piyasada hiçbir karşılığı kalmadığını ifade etti.  Ahmet Akın, “Çünkü, Aralık ayında çiğ süt üretim maliyeti, 15 Ekim’den itibaren uygulanan 8,5 lira tavsiye fiyatının üstünde yaklaşık 8 lira 75 kuruş. Ama üreticinin çiğ üretim maliyeti 10 lirayı buluyor. Üretici 12 lira fiyattan 2 lira kazanacakken şimdi de Türkiye’de faaliyet gösteren Fransız şirketinin baskısıyla fiyatı düşürmek istiyor. Marketlere baskı yapan şirketin tekelleşme anlayışı ile hareket ettiğini gözlemliyoruz. İktidarın tarım ve maliye bakanları ise üreticiden tüketiciye mağduriyet yaşatan bu Fransız oyununa sadece ‘bakıyor’. Seyirci olarak mağduriyeti izliyorlar.” diye konuştu.

SÜT ÜRETİCİSİ İKTİDAR ELİYLE ZARAR ETTİRİLİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, son 15 aylık süreçte süt fiyatlarının üreticiyi zarar ettiren seviyede kaldığına dikkat çekerek buna karşılık yem başta olmak üzere diğer maliyetlerin sürekli arttığını söyledi. “Bugün gelinen noktada süt fiyatı arz-talep dengesi 12 lira civarında. Marketler özellikle ‘üç harfli’ olarak bilinenler süt fiyatını Ulusal Süt Konseyinin açıkladığı fiyatı referans alıyorlar. Konsey fiyatı ise hala 8 lira 50 kuruş, aynı konsey çiğ süt maliyetini 8 lira 70 kuruşu olarak açıklıyor. Göz göre göre üretici zarar ediyor! Tüketici ise sütü pahalıya alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (KH) - Karakaşlar Haber Editör: Mustafa Karakaşlar
Etiketler: 'BAKANLAR, SEYIRCI,, ÜRETICI, VE, TÜKETICI, MAĞDUR',
Haber Videosu