‘AFAD’IN MÜDAHALEDE YETERSİZ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ’
Haber
09 Şubat 2023 - Perşembe 10:59 Bu haber 6186 kez okundu
 
‘AFAD’IN MÜDAHALEDE YETERSİZ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 10 ilde yaşanan deprem felaketinin ardından kurulan Afet Koordinasyon Merkezi bünyesindeki iletişim hattına gelen ihbarlarla ilgili açıklama yaptı.
ÜLKE GÜNDEMİ Haberi
‘AFAD’IN MÜDAHALEDE YETERSİZ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ’

CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“İlk dakikadan itibaren Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Genel Merkezimizde Afet Koordinasyon Merkezi kuruldu. 312 207 40 65 numaralı iletişim hattını vatandaşımızın hizmetine sunduk.  Büyük bir gönüllü grubuyla 7-24 esasıyla çalışmaya başladık. Gençlik Kolları Genel Başkanlarımız, Parti Meclisi üyelerimiz, Kadın Kollarımız çaba içerisinde.”

Afet Koordinasyon Merkezi bünyesinde kurulan 50 hattan oluşan iletişim hattına yaklaşık 60 saat içinde 10 binlerce çağrı geldiğine dikkat çeken CHP’li Akın, şunları söyledi:

“Bu çağrılar kapsamında bize ulaşan 17 bin 110 vatandaşımızla acil çağrısını AFAD’a ulaştırdık. Bir taraftan arama çalışma kurtarma çalışmalarını, bir taraftan da yardım taleplerini belediyelerimiz ve ilgili kurumlara iletiyoruz. Anında müdahale için nokta belirliyoruz. En çok aldığımız çağrıların başında enkaz altında kalan vatandaşlarımızın kurtarılması talebi, enkaz altından ses geldiği talepleri, kayıp bildirimleri ve yardım talepleri. Su bulamıyoruz diye arayanlar. Vatandaşlarımız büyük bir sıkıntı içinde. Gelen her türlü bilgiyi AFAD ile oluşturduğumuz gruba gönderiyoruz.”

‘İLK 48 SAATTE YETERSİZ KALINDI’

Afet Koordinasyon Merkezi’ne gelen ihbarlar nedeniyle telefonların susmadığına dikkat çeken CHP’li Akın, şunları söyledi:

“Ortada bir gerçek var. İlk 48 saatte AFAD’ın yetersiz olduğunu görüyoruz. En çok Hatay ve Maraş’tan ihbarların geldiği ortada. EPDK ile iletişime geçtik. Benzin istasyonlarındaki sıkıntıları ilettik. Enkaza müdahalenin hala yapılmadığı; ekiplerin olmadığı onlarca belde, mahalle bulunuyor. Verilere baktığımızda özellikle müdahale gecikmesi, koordinasyon eksikliği, yetersizlik ve maalesef büyük bir çaresizlik içinde olunduğunu görüyoruz. Vatandaş ‘Devleti arıyorum, yardım edin’ diyor.”

‘MÜDAHALE EDİLMEMİŞ KÖYLER VAR’

Afet Koordinasyon Merkezi’nde duygusal anlar yaşandığını belirten CHP’li Akın, “Biraz önce ihbarını aldığımız bir vatandaşımızın enkaz altından çıkarıldığı bilgisini aldık. Buna çok sevindik. Bu anlamda burada çok duygusal anlar da yaşanıyor” dedi. CHP’li Akın, şunları söyledi:

“Bir taraftan belediyelerimiz afet bölgelerine girişlerde engellemeler yaşamaya başladı. Belediyelerimizin ve il başkanlıklarımızın, örgütlerimizin organize ettiği yardım tırlarını koordine etmek için iletişim kuruyoruz.  Müdahale edilmemiş köyler olduğu ortada. 60 saat oldu. Buradaki çabalar büyük. Her şeyin kontrol altında olduğunu söylemek koca, büyük bir yalan.  Burada eksikliği kabul edip üstüne gidip bir can daha nasıl kurtarırız diye mücadele etmek lazım. Bize gelen bazı telefonlarda iş makinelerinin, vinçlerin alana alınmadığı belirtiliyor.”

Kaynak: (KH) - Karakaşlar Haber Editör: Mustafa Karakaşlar
Etiketler: ‘AFAD’IN, MÜDAHALEDE, YETERSİZ, OLDUĞUNU, GÖRÜYORUZ’,
Haber Videosu