‘84 MİLYONUN İRADESİNE DE Mİ YASAK KOYACAKSINIZ?’
Haber
16 Aralık 2022 - Cuma 11:44 Bu haber 3911 kez okundu
 
‘84 MİLYONUN İRADESİNE DE Mİ YASAK KOYACAKSINIZ?’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen ceza ve siyasi yasak kararına tepki göstererek, “16 milyon İstanbullunun iradesine de mi yasak koyacaksınız? Yetmedi 84 milyon vatandaşımızın iradesine de mi yasak koyacaksınız? En büyük ahmaklık bu değil de nedir? Hiçbir belediye başkanımızı; hiçbir partilimizi size yedirmeyiz” diye konuştu.
ÜLKE GÜNDEMİ Haberi
‘84 MİLYONUN İRADESİNE DE Mİ YASAK KOYACAKSINIZ?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda 2023 yılı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen karara sert tepki gösterdi. AK Parti’nin yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğiz diyerek iktidara geldiğini söyleyen CHP’li Akın, bugün iktidarın kendisinin yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklara dönüştüğünü ifade etti.

‘84 MİLYONA DA MI YASAK KOYACAKSINIZ?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, şunları kaydetti:

“İşte yasağın son örneği; İmamoğlu'na talimatla verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararı. Buradan soruyorum: 16 milyon İstanbullunun iradesine de mi yasak koyacaksınız? Yetmedi 84 milyon vatandaşımızın iradesine de mi yasak koyacaksınız? En büyük ahmaklık bu değil de nedir? Hiçbir belediye başkanımızı; hiçbir partilimizi size yedirmeyiz.”

‘BU KARAR EN BÜYÜK AHMAKLIKTIR’

CHP’li Akın, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı adalet yürüyüşünün devam ettiğini belirterek, “Maltepe’de adalet yürüyüşü bitti sananlar büyük yanılgı içindeler. Adalet yürüyüşümüz Saraçhane’den devam edecek” diye konuştu. Genel Kurul’daki iktidar milletvekillerine seslenen CHP’li Akın, “Siz rahatsız değil misiniz? Böyle mi milli iradeyi savunuyorsunuz? Bu karar karşısında tepki göstermeyenler darbeci zihniyete sahiptir. Bu karar ahmaklık değil de nedir? En büyük ahmaklıktır. Daha İstanbul seçimini hazmedemeyenler, 6 ay sonra iktidara kaybedecekler. O zaman ne yapacaksınız? Bu ülkeye ya adalet gelecek, ya adalet gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

‘AVRUPA’DA ENFLASYON VE YOKSULLUKTA BİRİNCİYİZ’

CHP’li Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıkladığı verilerle algıyı yönetmeye çalıştığını kaydetti. Asgari ücretle alınan elektriğin artık yüzde 30, doğalgazın ise yüzde 33 daha az alındığına işaret eden CHP’li Akın, “Bizi kıskanan Avrupa’da birinci sıradayız ama nerede? Pahalılıkta, enflasyonda, yoksullukta açık ara birinci sıradayız. Avrupa’da enerji enflasyonu yüzde 38,3. Türkiye’de yüzde 142,6. Avrupa’nın tam 3 katı” diye konuştu. CHP’li Akın, neredeyse tamamı özelleşen enerjide kamunun inisiyatif olması gerektiğine işaret ederek, “Enerji bir tercih işidir, biz tercihimizi vatandaştan yana kullanacağız. Vatandaşı müşteri olarak gören zihniyeti yok edeceğiz. Çünkü enerji temel bir insan hakkıdır” diye konuştu.

‘SEÇİM İÇİN Mİ BOTAŞ’IN BORCUNU ERTELİYORSUNUZ?’

AK Parti’nin seçimi finanse etmek için BOTAŞ’ın Rusya’ya borcunu seçim sonrasına ertelenip ertelenmediğini soran CHP’li Akın, şunları ifade etti:

“Rusya’ya borcu ödemeyecekseniz vatandaşın da faturalarını da bir yıl erteleyecek misiniz? Yoksa seçimi finanse etmek için mi Rusya’ya borcu erteliyorsunuz? Peki bu yıl hiç kimse soğukta kalmayacak diyebilir misiniz? 2024 yılında ne kadar para faizi ile Rusya’ya ödenecek? Bu para kimin cebinden çıkacak? BOTAŞ’ı batırmanın bedelini destek gibi söyleyip, vatandaşa bu zararı ödetip sonra da 100 milyar lira sübvanse ediyoruz demek milletin aklıyla alay etmektir.”

‘YÜZÜMÜZÜ GÜNEŞE DÖNÜYORUZ, ARKAMIZA RÜZGARI ALIYORUZ’

CHP’li Akın, Türkiye’nin güneş ve rüzgârda büyük potansiyeli olduğunu ancak iktidarın bunu heba ettiğini belirterek, “2002’de iktidara geldiğinizde kurulu elektrik gücü kapasitesinin yüzde 39’u zaten yenilenebilir enerjidendi. 20 yılda yaptığınız yüzde 15’i yüzde 54 gibi göstermek ancak size yakışır” dedi. CHP’li Akın, şunları ifade etti:

“Enerji bir tasarım ve tercih işidir. Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına girerken, ülkemizi; önce 2030 daha sonra 2050’lere taşıyacak olan enerji politikamızı; 6 ana ilke, 6 tema, 6 sektör, 16 proje ve güçlü yönetişim vizyonu ile tasarladık. Hazırız. Yüzümüzü güneşe dönüyoruz, arkamıza rüzgârı alıyoruz. Yani sizin 20 yılda yapamadığınızı biz 7 yılda tamamlayacağız! 2023-2030 yılları arasında toplam 56 bin MW ilave yenilenebilir enerji kapasitesini kuracağız.”

‘MİLLET SANDIKTA AMPÜLÜ SÖNDÜREREK TASARRUF YAPACAK’

CHP’li Akın, tasarruf gerekçesiyle 6 yıldır süren kalıcı yaz saati uygulamasının vatandaşa eziyete döndüğünü belirterek, “Ama kimse merak etmesin en büyük tasarrufu vatandaşımız sandıkta ampulü söndürerek yapacak. İktidarımızın ilk 90 gününde milletimizin çektiği bu çileye son vereceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (KH) - Karakaşlar Haber Editör: Mustafa Karakaşlar
Etiketler: ‘84, MİLYONUN, İRADESİNE, DE, Mİ, YASAK, KOYACAKSINIZ?’,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı